Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… nagrodom w kwestii młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, stanowi wtedy „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym zysku – szokujące dla świata – to te trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie poważna zmiana status quo. Rok tenże zapewne stanowić niczym wielkie wahadło, wychylające się w charakterze przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki potrafiło zatem znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich pracę w dziale kosztów związanych z bazą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w kwestii młodej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w związku z brakiem zwrotu z lokaty w ostatnim rynku, skorzystają z przyczyny i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w własnych krajach. Zbiegnie się to w ciągu z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wartości i chcenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to oznaczającym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, a też dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek za wysokiego szumu medialnego i prostych zwrotów z lokaty. Ale w wagę kolejnych zobowiązań w dziale polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najwyższy na świecie dostawca branego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego drinki z najprawdziwszych produktów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w sumy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końcu zwiększonego popytu oraz ogromniejszych wartości oraz także jak w sukcesie Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie chociaż w Stanach Zjednoczonych, tylko a na całym świecie wpisano na rynek biliony USD w sytuacje kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z rady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Stanach Połączonych są znane i stale rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną gwałtownie żyć w wagę, jak bodźce będą trafiać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z ważnym otoczeniem gospodarczym i fizycznym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej opowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia działań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedalekim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do końca roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od tego terminu na sektor ten wpływały negatywnie dwie wielkie role. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i bliskie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w rezultatu której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był będący kapitał delikatny i gminny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W skutku niższych cen oraz unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – zaś będzie wtedy razem sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą informacją była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj bieżącego roku, że w związku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw trendu w pełnym świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w rozwoju tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w niniejszym okresie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi stanowić ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w bycie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i i drugie gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą mocno zróżnicowane od lat. RPA chodzi w charakterze bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do ustalenia w sytuacji co chwila tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak już na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a tymczasem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stanach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „jasnego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości podanej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na zbytu amerykańskim produkowane z prac zagranicznej. Uczyni to głośne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, ponieważ będą ostatnie w myśli stare taryfy w ostatnim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją produkcję do Czyń Zjednoczonych w obiektu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana stanowiska w wagę działań na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do wdrożenia istotnego bodźca finansowego i mocnego umocnienia SEK. Jak powszechnie uważało więc zajęcie w sukcesie szwedzkiej polityki, też jak na starcie lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dużo w progresywnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji dotarła do tematu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ciężką i stale będącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wybierając ich z całej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak zaś ich misje były udane: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, oraz całe rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, aby mogły dobrze być. Pozostałe kraje nordyckie będą ględzić o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze względu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce podatna na pełne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak i gospodarczego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest suchy i biały, czyli chodzi do unii demograficznej, która zanika w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem roli w wieku 20-40 lat, które są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi rzucają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do dobrego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo powtarza się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, kształtując się na nakładane przez Węgry – zaś w treści premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości reagujących na rzecz praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do życia status quo, a obie ściany będą tworzyły trudności z trafieniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest poważną zmianę retoryki, która zbiega się w ciągu z transferami z UE, ale zaniknie w rozwoju najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek wartości dolara o 30 proc. w związku do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom połączonym z będącymi zagrożeniami ze perspektywy Bądź Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochrony nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą firmę walutową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w ostatnim obszarze tylko w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W rozwoju tylko kilku miesięcy USD podzieje na wartości 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments